wtorek, 15 lipca 2014

Wykorzystanie zamkniętokomórkowej pianki poliuretanowej przy renowacji zabytkowego domu na pustyni

Wykorzystanie pianki poliuretanowej zamkniętokmórkowej przy renowacji zabytkowego domu na pustyni.

Santa Fe, stolica stanu Nowy Meksyk, to bardzo wyjątkowe miejsce położone na wzniesieniu około 2200 m n.p.m., charakteryzujące się szczególnie suchym i gorącym środowiskiem. To właśnie przez ten klimat w tym miejscu zrodził się styl pueblo (meksykański styl architektoniczny) charakteryzujący się konstrukcjami wznoszonymi z cegły adobe – cegły wypalanej na słońcu, która to produkowana była ze słomy, błota i gleby. 

Właściciel jednego z dość dobrze zachowanych domów wykonanych właśnie w tym stylu, zdecydował się na jego renowację, kładąc przy tym nacisk na zachowanie jego unikatowego historycznego wyglądu charakterystycznego dla tego regionu.

Konstrukcja ścian parterowego domu oparta jest na kombinacji cegły adobe, drewnianych ram oraz cegieł wypalanych w pobliskim więzieniu. Pierwotnie budynek nie posiadał żadnej izolacji ściennej. Jedynie na dachu izolację termiczną stanowiła około 30cm warstwa brudu, która to została usunięta. 


Przy renowacji tego wyjątkowego ponad stuletniego domu została użyta piana natryskowa, która w głównej mierze stanowiła izolację budynku, ale oprócz tego pozwoliła w doskonały sposób zachować unikalny wygląd charakterystyczny dla stylu pueblo.


Zarówno na dachu, jak i na podłodze i ścianach ułożono pianę zamkniętokomórkową. Na dachu o powierzchni około 170m2 ułożono warstwę piany o grubości 30 cm rozciągającej się również na ściany attyki. Następnie warstwę piany obsypano żwirem, który poprawia trwałość pianki przez ochronę jej przed działaniem promieni UV.  Na podłodze o powierzchni około 170m2 ułożono piankę grubości 5cm. Ściany budynku o łącznej powierzchni ponad 200 m2 zostały pokryte 7cm warstwą pianki natryskiwanej po zewnętrznej stronie budynku. Dzięki temu przestrzeń wewnętrzna budynku nie została ograniczona. Zewnętrzna izolacja ma dodatkowe zalety: klasyczny historyczny wygląd oraz ochrona przed przenikaniem powietrza i ciepła do wewnątrz budynku, co poprawia komfort użytkowników.
Trudno sobie wyobrazić inny materiał izolacyjny, który oddałby w tak idealny sposób uroki zabytkowego domu wykonanego w stylu pueblo, który po renowacji wygląda tak naturalnie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz